Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nechcete éčka? Tak vařte: domácí polévky

Předchozí článek se dostal dokonce do první dvacítky nejčtenějších článků na blogu za týden - byl devatenáctý:) Zájem vzbudil "antiéčkový" slogan - a teď možná moji čtenáři čekají, jakými "veselými kousky" je překvapím tentokrát.

Co se tedy dá uvařit doma tak, aby to chutnalo lépe než dochucené "z továrny" a nebylo to příliš složité?

Začněme polévkou. Tytam jsou doby, kdy jsme byli nadšení z nových polévek v pytlíku jako Norská rybí či Skandinávská zelná, kterými Vitana obohatila trh někdy koncem 80. let. Složení se ještě vypisovat nemuselo, tak jsme si v nevědomosti  náramně pochutnávali, stejně jako na prvních instantních polévkách ze Západu. Ještě pamatuju na naše favority: sýrová a pórková, druhů se vyskytovalo nepočítaně.

Ústřední myšlenkou mojí kuchyňské strategie je používat dostupné suroviny, které nejsou zbytečně zatíženy látkami, výhodnými spíš pro výrobce než pro konzumenta. Každý už ať si uváží, co pro něj je a není schůdné připravovat doma a jaké to má či nemá benefity. Při vaření ze základních surovin se zcela přirozeně spoustě éček vyhneme, navíc i obsah soli, tuku, cukru, vody si doladíme dle svých představ.

Od těch dob jsme se poučili, pytlíkové polévky zavrhli a vlastně si už přesně nevzpomínám, kdy jsem něco takového jedla či vařila naposled, a není to jen tím Němcem. Zkoušela jsem předloni na dovolené ještě polévku v bytelné konzervě, ale je to všechno na jedno brdo. Bylo to pod mírným nátlakem, protože osobě blízké se zdála polévka lákavá. Prý až se vrátíme z výletu, jako když ji najdem... Hlavně to nedobře chutnalo.

Při četbě složení nás obvykle rychle přejde i zbytek chuti. Máme zapotřebí se ládovat právě takovouto hmotou (sloučeninou, emulzí...)? Ano, návodná otázka: nemáme. Můžeme si polévku uvařit, není to nic těžkého, ani náročného na suroviny.

Moje babička vždy vařila polévku víceméně z toho, co jí zbylo, hodně jich dělala ze slabšího vývaru, zahuštěného jednoduše opečenou krupicí, kapáním, nočky, vlasovými nudlemi. Vydatnější nebo masová polévka se vařila, když následovalo bezmasé či sladké hlavní jídlo.

Nejsnazší jsou asi vývary ze zeleniny. Naházíte do vody pokrájenou zeleninu a vaříte. Musí jí být dostatek (dávám jí přes půl hrnce) a vařit by se měla tak dlouho, až se chuti projeví. Začíná se od nejtužších zelenin a končí třeba rajčaty. Jedno rajče udělá mezi kořenovou zeleninou divy! I paprika je dobrá. Řapíkový celer předčí celerovou bulvu. Luštěniny lze vařit samostatně nebo přidávat do směsi.

Jednoduché jsou třeba polévky s mlékem nebo smetanou - základem je nějaká orestovaná zelenina, ke které se hned přidá 1-2 lžíce mouky a po zalití směsí vody (vývaru) a mléka se vaří: pórková, žampiónová, mrkvová, bez restování květáková, chřestová, špenátová, hrášková, ze zelených fazolek. To není vyčerpávající výčet, jen pár nejběžnějších příkladů. Najdou se mezi nimi i vyložené rychlovky.

Polévkovou chuť docílím cibulí, celým pepřem, novým kořením a bobkovým listem, někdy muškátovým oříškem. Něco zeleného nakonec oživí vzhled i chuť. Všem zeleninovým polévkám prospěje, když se proleží do dalšího dne.


Na bramboračku a gulášovku také není třeba kdovíjakého kuchařského instinktu, postupy jsou všeobecně známé - jen je lépe odolat pokušení dochutit ji hotovým polévkovým kořením, tekutým či sypkým, aniž by si člověk přečetl jeho složení. Zrovna tak se vyplatí obezřetnost při volbě klobásy do polévky. Chceme-li omezit přísun éček, jistě nesáhneme po měkkém salámu, točeňáku aj., ale po uzeném mase nebo výrobku s jeho vysokým podílem.

Není třeba se bát ani domácích masových vývarů -  uznávám, že to není zábava pro každého. Existují různé tipy, vychytávky a zaručené či zcela bájné rady a pravidla, jak toho nejsprávnějšího vývaru dosáhnout. Nesmějí chybět kosti. Nastřádám si většinou kostry a odřezky z několika kuřat. Když jich je v mrazáku již slušná hromada, nasypu je na plech a poměrně prudce zapeču v troubě.


Přemístím do hrnce, zaliju vodou, přidám dost kořenové zeleniny a cibule ve větších kusech i všechno koření. Je-li kus kapusty, pórku, nějaký košťál či kedlubna, putují i s dalšími odřezky do polévky. Bez soli vařím aspoň dvě hodiny, případně na etapy, v tlakovém hrnci aspoň půl hodiny. Maso musí odpadat od kostí. Scedím. Vývar bude nejpíš dost mastný od vyvařených kůží, proto se vyplatí ho nechat vychladnout a tuk sebrat z povrchu tuhý. Maso oberu, zeleninu vyhodím a do čistého vývaru dám novou, již úhledně nakrájenou. Pak teprve přisolím. Z hovězího masa - nejlépe žebra se polévka vaří stejně. Morková kost jí dodá tu správnou chuť. Morek se může použít na knedlíčky, sníst samotný, přidat do jiného jídla...jak je libo.


Pokud ještě máte loňskou dýni - třeba muškátovou nebo hokkaido, bude z ní také dobrá jednoduchá polévka. Nejen na ni, ale i na další zajímavější polévky najdete podrobnější popisy s recepty zde.

Ctění čtenáři mě jistě zahrnou mnoha svými tipy na dobré polévky ze surovin bez zbytečně přidávaných dalších látek a pro ty, kteří o vaření dosud takto nepřemýšleli, to bude aspoň jistá inspirace.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Jaroslava Kadlasová | čtvrtek 28.6.2012 10:17 | karma článku: 17,79 | přečteno: 1592x
  • Další články autora

Jaroslava Kadlasová

Zrnka všehochuti

Po delší odmlce přicházím v této rozjitřené době s novou knížkou vyprávění o vaření a cestování. Snad nabídne čtení pro chvíle relaxace.

2.4.2022 v 19:37 | Karma: 3,58 | Přečteno: 103x | Diskuse| Ona

Jaroslava Kadlasová

Podzimní menu od polévek po moučník

Nevíte, co zase vařit? Nabízím inspiraci ze své každodenní kuchyně. Nic komplikovaného, žádné zvláštní suroviny, přesto i něco méně tradičního. Jdete do toho - vyzkoušíte?

12.10.2016 v 8:13 | Karma: 15,54 | Přečteno: 1269x | Diskuse| Ona

Jaroslava Kadlasová

Podzimní vaření od polévek po moučník

Nevíte, co zase vařit? Nabízím inspiraci ze své každodenní kuchyně. Nic komplikovaného, žádné zvláštní suroviny, přesto i něco méně tradičního. Jdete do toho - vyzkoušíte?

11.10.2016 v 9:00 | Karma: 10,34 | Přečteno: 337x | Diskuse| Ona

Jaroslava Kadlasová

Vaření do kouta

Proč do kouta? Tam totiž, za plachtou koutnicí, trávila šestinedělí v dobách chaloupek každá čerstvá matka. Příbuzné a sousedky jí tam donášely posilující pokrmy, polévky i rosolku, než se trochu vzpamatovala.

5.8.2016 v 11:12 | Karma: 18,34 | Přečteno: 1125x | Diskuse| Ona

Jaroslava Kadlasová

Crazy Cake

Cože? Bez vajec, bez másla, bez mléka? A dobrá buchta? Jen pár ingrediencí? Tak jednoduché? A navíc s příběhem?

28.7.2016 v 9:00 | Karma: 11,62 | Přečteno: 783x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 84
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1143x
Vilemína, foodblogerka a autorka (Cukr na nitku, Zatracené kyselo).

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky